The Flint & Genesee Chamber of Commerce and Flint & Genesee Convention and Visitors Bureau will recognize business excellence and community leadership at the fifth-annual Art of Achievement Awards. Nearly 60 businesses and organizations, along with 110 individuals, have been nominated for recognition at the sold-out presentation gala Nov. 8 at the Flint Institute Arts, which begins at 5:30 p.m.

The following individuals and companies are nominees in the business category:

CEO Business Award – Any company with 50 or more employees.

  • McLaren Flint
  • STAT Emergency Medical Services
  • Whaley Children’s Center

Small Business Award – Any company with less than 50 employees.

  • Cork on Saginaw
  • Destinations To Travel
  • Gaines Jewelers
  • Genesee Valley Physical Therapy
  • Goodboy Clothing
  • Grossi Dental and Wellness
  • Knob Hill Bed & Breakfast
  • Jan’s Professional Dry Cleaners
  • McFarlan Home
  • McFarlan Villages
  • Park Place Hair Studio
  • Peerless Mattress Co.
  • Rayburn Real Estate
  • ReMax Edge/Ryan Eshoo
  • Sedgwick + Ferweda Architects
  • Spud Software
  • Stanley’s Moving
  • The Good Beans Café

Minority Owned Business Award – Any minority-owned business in the community.

  • Artistic Visions Enterprise
  • Eight Ten Nail Bar
  • Harambee Wellness
  • Sheldon T. Banks
  • Spectacular Spudz
  • The Cookie Jar
  • WT Stevens

Nonprofit Impact Award – Any charity, church or nonprofit making great strides to positively impact any facet of the Flint and Genesee community.

  • Alzheimer Association - Greater Michigan Chapter, Flint Office
  • Communities First, Inc.
  • Ele’s Place
  • Ennis Center for Children
  • Faith Foundations Resources
  • Flint & Genesee Literacy Network
  • McFarlan Charitable Corp.
  • National Alliance on Mental Illness Genesee Co.
  • Odyssey House
  • Re Connections
  • The Church of the Holy Family-Grand Blanc
  • Community Foundation of Greater Flint
  • The Disability Network
  • University of Michigan-Flint, Office of University Outreach
  • Valley Area Agency on Aging
  • Voices for Children Advocacy Center (Formerly Weiss Child Advocacy Center)
  • Wellness Services
  • Young Life Genesee County
  • Zonta Club of Flint

Young Professional Leader Award – Any young professional 35 or younger making great strides to benefit their company and/or the community.

  • Brittney Carmichael
  • Claudnyse Holloman
  • DeWaun Robinson
  • Douglas Lobdell
  • Elyse Jurvelin
  • Joseph G. Mounger
  • Kalita McClure
  • Kurt Neiswender
  • Nancy Galant
  • Noelle Kennedy

Claire M. White Award – Honoring a woman working for the betterment of Flint & Genesee in community, career or someone else’s life.

  • Amy Krug
  • Ashoka Rao
  • Cathy Gentry
  • Crystal Pepperdine
  • Debra Morgan
  • Susan Borrego
  • Wendy Ringo
  • Erica Thrash-Sall
  • Heather Kale
  • Jessyca Matthews
  • Karen West
  • Kenyetta Dotson
  • Mary Flynn
  • Shannon Bonadurer
  • Tiffany J. Quinn

The following companies and individuals are nominees in the hospitality category:

Hotel of the Year – This award recognizes a Genesee County hotel for its outstanding service, comfort and attention to hotel guests, providing an excellent overall experience.

  • Baymont Inn & Suites
  • Best Western Plus Flint Airport Inn & Suites
  • Courtyard Flint/Grand Blanc
  • Hampton Inn & Suites Flint/Grand Blanc
  • Holiday Inn Flint-Grand Blanc Area
  • Knights Inn Flint
  • Knob Hill Bed & Breakfast
  • Quality Inn Grand Blanc

Restaurant of the Year – Recognizes a Genesee County restaurant for their outstanding service, menu and overall experience of the customer.

  • Blondie’s Food & Spirits
  • Cork on Saginaw
  • Krystal Jo’s Diner
  • Steady Eddy's
  • The Lunch Studio

Frontline Ambassador Award – This award recognizes a hospitality worker – front desk staff, host/hostess, housekeeper, guest services and maintenance – in a Genesee County hotel who provides outstanding service to guests staying at their establishment. The nominees are:

Baymont Inn & Suites

  • Sarah McWhirter
  • Elias Najjar
  • Jessica Poppenfuse
  • Celia Vela
  • Juliana Zuraqiat

Best Western Flint Airport Inn & Suites

  • Jeanette Anderson, CTA
  • Diana Baricska, CTA
  • Shuronda Brown
  • Andy Charles
  • Rebecca Fortune
  • Matthew Hensel
  • Maryanne Harden
  • Avante Hatter, CTA
  • Ronnica Jones
  • Damon Kelso
  • Elizabeth Morris, CTA
  • Mykal Oyler
  • Kayla Simmons
  • Kenisha Spencer, CTA
  • Jessica VanDeMark
  • Rhonda Williams

Courtyard Flint/Grand Blanc

  • Chelsea Alm-Shangi
  • Jazzmyn Blackwell
  • Heather Coon
  • Jacob Hoover
  • Katie Koenig
  • Dawn Lynch
  • Khalilah Robinson
  • Tamieka Tucker
  • Kay Walker
  • Linze Wilkerson
  • Jeff Woody
  • Deonna Wynn

Hampton Inn & Suites Flint/Grand Blanc

  • Breanna Bettencourt
  • Marie Bracey
  • Geraldine Geske
  • Ethan Irish, CTA
  • Ramona Johnson
  • Megan Mannor
  • Fran McGinnis
  • Lois Miller
  • Twan Roland

Holiday Inn Flint-Grand Blanc Area

  • Nick Anderson
  • Sheryl Champine
  • Katie Hinman
  • Christina Kincaid
  • Mary Kramer
  • Krista Mayhew
  • Tony Meyer
  • Tammy Ranaldi
  • Erica Smalls

Knights Inn-Flint

  • Melissa Lewis, CTA
  • Rhonda Myers
  • Tacarra Sanders
  • Jay Wilcox

Knob Hill Bed & Breakfast

  • Allan Griggs
  • Diana Phillips

Quality Inn Grand Blanc

  • Dana Chaney
  • Dominique Cobbin
  • Amanda Green
  • Christopher Kellogg
  • Holly Rosser
  • Sheila Williams
  • Traci Wing, CTA

Residence Inn Flint-Grand Blanc

  • Breanna Britt

Rodeway Inn Airport

  • Michelle Barry

Wingate by Wyndham Flint/Grand Blanc

  • Ty Toles

Hospitality Ambassador Award – Recognizes exemplary customer service in the non-hotel areas of food service, bartender, transportation, business, etc.

  • Launa Collins, CTA, UM-Flint, Event & Building Services
  • Shanique Collins, J. Porter’s
  • Lilie Eckman, UM-Flint, Event & Building Services
  • Jack Johnson, UM-Flint, Event & Building Services
  • Savanna Lacey, J. Porter’s
  • Shannon Leach, Cork on Saginaw
  • Rodney Lontine, Flint Institute of Music
  • Nate Lundt, UM-Flint, Event & Building Services
  • Lindsay Miller, Cork on Saginaw
  • Amy Nason, The Lunch Studio
  • Justin Nuveman, UM-Flint, Event & Building Services
  • Crystal Quaderer, UM-Flint, Event & Building Services
  • Darci Racette, Cork on Saginaw
  • Ann Reith, Cork on Saginaw
  • John Saites, Churchill’s Food & Spirits
  • Scott Sassack, Great Harvest Bread Company
  • Drew Thornton, Cork on Saginaw
  • Bobby Tidwell, Hoffman’s Deco Deli & Café

In addition, the Chamber will present several special honors at the gala, including:

  • Certified Tourism Ambassador (CTA) of the Year
  • Community Champion Award
  • Economic Development Project of the Year
  • Entertainment Venue of the Year
  • Gloria DeHart Award
  • Robert P. Gerholz Award
  • Art Hurand Award
  • Charles Stewart Mott Award